facebook

O budowie

Budowa kościoła » O budowie

Budowa kościoła na byłym poligonie na południe od ul. Myśliborskiej jeszcze nie jest ostatecznie przesądzona. Jednak w planie zagospodarowania tego terenu uwzględniono miejsce na świątynię, bo w przyszłości ma tam zamieszkać kilkanaście tysięcy osób. Nim to nastąpi, nowy kościół wybuduje ks. Andrzej Tomys, proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Niemcewicza. Od 2001 r. jest tam parafia. Świątynia mieści się w zaadaptowanym powojskowym magazynie. - To będzie tradycyjny kościół trzynawowy z wieżą. Ustalamy jeszcze z administracją budowlaną szczegóły dotyczące wieży. To będzie w końcu widoczna z daleka dominanta - mówi proboszcz ks. Andrzej Tomys. - W tym roku wystąpimy o pozwolenie na budowę.

Parafia sama nie udźwignie kosztów tak dużej inwestycji, dlatego zwróci się o pomoc m.in. do kurii oraz do sponsorów. - W tym roku chcielibyśmy wylać fundamenty kościoła i dalsze prace kontynuować w kolejnych latach, w miarę możliwości finansowych - mówi ks. Tomys. Kościół stanie na należącej do parafii niezabudowanej działce w sąsiedztwie obecnego budynku świątyni. - Po wybudowaniu kościoła obecnie używany budynek zaadaptujemy na potrzeby sal katechetycznych i świetlicy dla dzieci. Jest w dobrym stanie technicznym, więc szkoda go wyburzać. Wystarczy wewnątrz postawić ścianki działowe, żeby spełniał nowe funkcje - dodaje ks. proboszcz.

Obecnie do parafii pw. Najświętszego Zbawiciela należy ok. 8 tys. wiernych. Władze kościelne liczą, że wiernych będzie jednak z roku na rok przybywać, bo już ruszyła budowa nowych domów mieszkalnych w tej dzielnicy. Firma deweloperska Budnex kupiła tu 90 ha. Połowa terenu zabudowana zostanie 3- i 4-kondygnacyjnymi kamienicami, a reszta ok. 500 wolno stojącymi domkami jednorodzinnymi. W sumie zamieszka tu kilka tysięcy gorzowian. Przy ul. Londyńskiej stoi już pierwszy blok nowego osiedla. W tym roku przybędzie kolejny.

Zagospodarowanie terenu po poligonie na południe od ul. Myśliborskiej potrwa ok. 15 lat. Wtedy także okaże się, czy na zarezerwowanej tam działce stanie kolejny gorzowski kościół.

 

źródło: Gazeta Wyborcza Gorzów